Czy czarny rozcieralny tusz oraz pędzel kałankowy w rękach artysty wystarczy, aby oddać na papierze niezwykłość karpackich górskich krajobrazów i ich bezkresnej przyrody? Jak udowadnia to zjawiskowość prac artystki Agaty Jóźwiak prezentowanych na wystawie “Więcej niż krajobraz?” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej – jest to jak najbardziej możliwe.
Wykorzystując monochromatyczną technikę tuszową typową dla malarstwa orientalnego, artystka z użyciem syntetycznych środków artystycznych, wyraża swoją fascynację polskimi górami i górskimi wędrówkami szlakami najdzikszych gór Europy – Karpat. To kompozycje powstałe z natury, bez wykorzystania fotografii, w których dominuje prostota, asymetryczność, przestrzeń budowania jest poprzez gradację tonu tuszu, a puste przestrzenie nie pozostają bez znaczenia dla odbioru obrazu.
Malarstwo tuszowe, czyli technika, którą uprawia artystka, pozwala jej tworzyć kompozycje skupiające się na meritum otoczenia, a jej obrazom – przemówić do odbiorców wśród ciszy. Zdaniem artystki to właśnie milczenie jest ożywcze dla sztuki. Tylko kontemplowanie jej w ciszy pozwala na zrozumienie jej przekazu i odkrycia tego, co naprawdę w niej istotne. Tylko tworzenie jej w ciszy daje artyście czystość widzenia i czystość przekazu.
Na wystawie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentowanych jest około 30 obrazów artystki namalowanych techniką tuszową.
Kuratorzy wystawy zadbali o to, aby goście wystawy poznawali twórczość Agaty Jóźwiak w możliwie jak najbardziej aktywny sposób. Jako że obrazy na wystawie nie zostały nazwane, odwiedzający zostali zaproszeni do akcji “Nazwij obraz!” – każdy z nich może pod obrazami umieścić kartkę z autorskim tytułem obrazu, który wymyślił w oparciu o to, co widzi, co czuje i z czym kojarzy się mu konkretna kompozycja. Pod obrazami pojawią się więc propozycje nazw – do pięknych i literackich do prozaicznych i trafiających prosto w sedno ich przekazu.
Wystawie “Więcej niż krajobraz? Pejzaże Karpat Agaty Jóźwik” towarzyszy wydany przez samą artystkę album zawierający reprodukcję 70 malowanych tuszem prac artystki powstałych w latach 2015-2019.
Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (ul. Dziekania 1, Warszawa) trwa do 15 stycznia i jest dostępna od wtorku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00 oraz w weekend w godzinach 12:00 – 16:00.
Więcej o wystawie znajdziecie na stronie internetowej wystawy
O artystce
Agata Jóźwiak to malarka młodego pokolenia, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, której prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wykorzystuje technikę malarstwa tuszowego nie tylko malując prezentowane na wystawie pejzaże Karpat, ale i Bałtyku oraz terenów nizinnych. Regularnie prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych (m.in. w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem oraz w Schronisku w Dolinie Roztoki na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego) oraz zbiorowych (m.in. w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem oraz Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem). Działa aktywnie w środowisku artystycznym – jest członkinią grupy Ścieżka Tuszu – Way of Ink, pisze artykułu na temat dzieł sztuki oraz prowadzi warsztaty plastyczne.
Więcej informacji o artystce i jej twórczości znajdziecie na stronie internetowej artystki.