Grażyna Marusarz, której wystawę zatytułowaną „Szafirowe sacrum Grażyny Marusarz” do 5 grudnia możecie oglądać w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, należy do grona współczesnych zakopiańskich malarek na szkle. Jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem, w którym swój artystyczny talent rozwijała pod okiem zakopiańskich artystów – Antoniego Rząsy, Arkadiusza Walocha czy Grzegorza Pecucha. Studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a pod koniec lat 90. XX wieku zajęła się malarstwem na szkle.
Jej twórczość wyróżnia się nie tylko rzadko stosowaną techniką malowania na grubym szkle, ale również samym stylem malowania, którego znakiem rozpoznawczym są obrazy w kształcie kapliczek, ołtarzyków oraz poliptyków, jak również błękitne bądź szafirowe tło, na którym prezentowane są postaci religijne malowane cienką linią otoczone filigranowymi złotymi roślinnymi zdobieniami z podhalańskimi lelujami.
Obrazy Grażyny Marusarz odwołują się do tematyki religijnej. Niezwykle często prezentują postać Matki Bożej przedstawionej jako Matka Boża Jaworzyńska bądź Matka Boża Ludźmierska o delikatnych rysach twarzy i ubranej w złote bądź srebrne szaty – w otoczeniu Dzieciątka Jezus, świętych bądź aniołów. W pracach artystki pojawia się również sceny bożonarodzeniowe oraz pasyjne z Pisma Świętego, jak również aniołowie, archaniołowie, apostołowie oraz święci – w tym święty Franciszek, święta Katarzyna ze Sjeny czy święty Mikołaj. W pracach Grażyny Marusarz – szczególnie tych pochodzących z początków jej twórczości artystycznej – nie brakuje też tematyki świeckiej. Na wystawie „Szafirowe sacrum Grażyny Marusarz” znajdziecie portrety członków jej rodziny, martwe natury, humorystyczne scenki z życia górali, a nawet kilka rzeźb artystki.
Obrazy Grażyny Marusarz w większości składają się z jednego kawałka szkła oprawionego w ramę, jednak na wystawie zobaczymy również kompozycje składające się z wielu małych szkiełek, które ułożone między innymi w kształt krzyża tworzą oryginalne dzieła – tak jak prace „Czternastu świętych wspomożycieli” czy „Pod krzyżem”. Wśród prac Grażyny Marusarz oprócz klasycznych obrazów pojawiają się również dyptyki, tryptyki bądź poliptyki, w których wizerunki Matki Bożej łączone są z wizerunkami świętych, aniołów bądź w przypadku scen bożonarodzeniowych – pasterzy oraz Trzech Króli.
W pracach artystki uwagę widza przyciąga nie tylko sam obrazy, ale również jego ramy same w sobie będące małymi dziełami sztuki. Trudno oderwać wzrok od ich ciekawych faktur, pięknych zdobień czy też kształtów je zdobiących w postaci drewnianych figurek ptaków czy geometrycznych kształtów. Fakt, że są one dość wyraźne, wynika ze specyficznej konstrukcji obrazu malowanego na grubym szkle. W przypadku miniaturowych prac jak „Katarzyna”, „Portret Anny” czy „Portret Moniki” ich obecność może wydawać się przytłaczająca, jednak w rzeczywistości jest to zamierzony efekt artystyczny.
Wystawę „Szafirowe sacrum Grażyny Marusarz”, której kuratorką jest pani Małgorzata Wnuk, możecie oglądać w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór do 5 grudnia 2024 roku przez cały tydzień z wyjątkiem środy oraz niedzieli w godzinach 10:00 – 17:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny! Szczegóły wystawy znajdziecie na stronie internetowej Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór.
Gorąco polecamy ❤️!