Czy poprzez twórczość artystyczną można wpływać na postawy proekologiczne? Czy sztuka może być uniwersalną odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata? Na te pytanie próbowali odpowiedzieć artyści, badacze i praktycy z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Zakopanego zajmujący się zrównoważonym rozwojem, etyką przyrody oraz ochroną unikalnych ekosystemów biorący udział w sympozjum „Za/rysy formy – rzeźba współczesna wobec unikatowej przyrody tatrzańskiej” organizowanym przez Galerię im. Antoniego Rząsy w Zakopanem we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Dziesięciodniowe sympozjum trwające od 28 listopada 2024 roku było przestrzenią do rozmów, dyskusji oraz artystycznej twórczości. Uczestnicy wybrali się do Doliny Białego wraz z Pawłem Skawińskim – wieloletnim dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego, aby dowiedzieć się więcej o unikatowych ekosystemach tatrzańskich. Spotkali się również z uczniami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, podczas którego podzielili się wiedzą, pasją i unikalnymi doświadczeniami z procesu twórczego. Miały miejsce także wykłady z dr inż. Izabelą Myszką ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i mgr inż. Wojciechem Januszczykiem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL).
Uczestnicy spotkali się jak również podczas panelu dyskusyjnego, a zwieńczeniem projektu był wernisaż wystawy prac powstałych podczas sympozjum – przestrzennych obiektów, rzeźb i instalacji inspirowanych tematyką ochrony środowiska i relacji sztuki z naturą, który odbył się 7 grudnia 2024 roku w Galerii Antoniego Rząsy. Na wystawie swoje prace zaprezentowali uczestnicy sympozjum – Karolina Komasa, Michalina Bigaj, Magda Ciszewska-Rząsa, Jan Tutaj, Jan Kuka, Maciej Albrzykowski oraz Maciej Januszewski.
W prezentowanych na wystawie pracach znajdziemy zarówno fotograficzne opowieści Jana Kuki o formacjach „technoskalnych” tworzących największą w Polsce hałdę w Rydułtowach, rzeźbiarskie historie Michaliny Bigaj o odmianach roślin zarastających miejskie nieużytki, jak również zaskakujące prezentacje symbolicznych przedstawień ludzkiego mózgu Macieja Albrzykowskiego czy też skierowanych na nas oczu Macieja Januszewskiego. Odwiedzając wystawę warto zwrócić uwagę na artystyczne porównania strumieni i rzek górskich do krwioobiegu tatrzańskiego krajobrazu autorstwa Karoliny Komasy, opowieści Magdy Ciszewskiej-Rząsy o wyzwaniach współczesnego Zakopanego związanych z presją deweloperów oraz oczekiwaniami turystów, jak również na historie Jana Tutaja o przemijaniu i zastępowaniu tego, co już „nieużyteczne”, tym co nowe i kierujące ku rozwojowi.
Na wystawie posympozjalnej wystawy „Za/rysy form/y – rzeźba współczesna wobec unikatowej przyrody tatrzańskiej” znajdziecie zarówno prace wykonane w drewnie, w blasze, instalacje z wykorzystaniem nowych technologii, jak również instalacje plenerowe oraz fotografie.
Wystawę możecie obejrzeć do 15 grudnia 2024 roku prace w Galerii Antoniego Rząsy przy ulicy Bogdańskiego 16a w Zakopanem codziennie po wcześniejszym kontakcie z prowadzącymi Galerię Magdą i Marcinem Rząsami pod numerem +48 695 482 204.
Realizacja sympozjum oraz wystawy możliwa była dzięki środkom pozyskanym przez Fundację im. Antoniego Rząsy z Funduszu KPO dla kultury.
Gorąco polecamy ❤️!
Wystawa „Za/rysy form/y – rzeźba współczesna wobec unikatowej przyrody tatrzańskiej”
Czas trwania: 7-15 grudnia 2024 roku
Galeria Antoniego Rząsy
ul. Bogdańskiego 16a
34-500 Zakopane